reklama

Pred 70-timi rokmi sa začala najväčšia tanková bitka na území Slovenska

Dnes je tomu 70 rokov od začatia najväčšej tankovej bitky na území Slovenska. O operácii Südwind sa toho do roku 1989 veľa nenapísalo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Na konci decembra 1944 dosiahli vojská Červenej armády v rámci obkľučovania Budapešti aj rieku Hron. Aby prekazili úspech operácie Konrad, ktorá mala prelomiť obkľúčenie nemeckých vojsk, prekročili 6. januára Hron a vytvorili predmostie do hĺbky 17 km, až po Bátorove Kosihy.

Nemecké velenie si uvedomovalo nebezpečenstvo, ktoré mu hrozilo z predmostia. Nemci 13. februára v Budapešti kapitulovali, no Hitler prišiel s plánom zvrátiť situáciu južne od Karpát za každú cenu a neposlúchol výhrady vojakov. Veril protežovanej armáde.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nariadil elitnej 6. SS tankovej armáde, ktorá vystrašila západných spojencov v Ardenách, presunúť sa na východ. Armáda doplnená najmodernejšími tankami Panther a Tiger sa „prepašovala“ celým Nemeckom. Bol to z vojenského hľadiska obdivuhodný výkon, presunúť 4 tankové divízie po železnici za absolútnej vzdušnej prevahy spojencov a neustáleho bombardovania. V Rakúsku sa 2. armádny zbor odpojil smerom na Balaton, kde mal zaútočiť na pozície 3. Ukrajinského frontu a získať späť Maďarsko. Operácia sa volala Frühlingerwachen – Jarné prebudenie. „Jarné prebudenie“ však potrebovalo „Južný vietor“ – likvidáciu hronského predmostia. Prvý armádny zbor mal posilniť 6. Armádu, predmostie zlikvidovať a prekročiť Hron.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Operácia sa začala 17. februára. Aj keď Sovieti vybudovali do hĺbky členenú obranu, prevaha Nemcov bola citeľná. Ťažké tankové bitky trvali týždeň a 24. februára obsadili Nemci aj posledné zvyšky predmostia – Bíňu, Kamenín a Kamenný Most. Hron však už nedokázali prekročiť. Front sa stabilizoval na Hrone až do 25. marca.

S operáciou Südwind úzko súvisela ešte jedna krvavá bitka na dolnom Pohroní. Už 16. februára podnikla elitná nemecká divízia Grossdeutschland protiútok s cieľom napadnúť zo severu jednotky II. Ukrajinského frontu Nemci zaútočili v priestore Slovenskej brány - vybudovali dva pontónové mosty cez Hron – v Psiaroch pod Veľkým Krivínom a pri rybníckom kameňolome a postupovali cez hory smerom na Rybník a Čajkov. Podarilo sa im preniknúť až do viníc nad Rybníkom a Čajkovom. Situácia bola vážna a velenie II. Ukrajinského frontu požiadalo o pomoc partizánov z Nitrianskej partizánskej brigády, ktorá 13. februára prešla front medzi Orovnicou a Tekovskou Breznicou. .S ich pomocou sa podarilo útok Nemcov zastaviť, prinútiť ich k ústupu a predmostie na Hrone zlikvidovať. Elitná nemecká divízia utrpela veľké straty. Vojaci, ktorí bojovali pod Moskvou i v Stalingrade, údajne spomínali, že taký výprask ešte nedostali. Vraj na nich strieľal každý strom. Zhruba 800 partizánov výrazne pomohlo Červenej armáde udržať front na Hrone.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Operácia Frühlingerwachen sa začala 6. marca, ale neuspela. V dôsledku oteplenia a dažďov tanky 2. armádneho zboru uviazli v rozbahnenom teréne okolo Balatonu. Operácia Südwind však ukázala silu Wehrmachtu, ktorý ešte mohol jednotlivé bitky vyhrať, ale o výsledku vojny už bolo rozhodnuté.

Štefan Ráchela

Štefan Ráchela

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Skeptik s kritickým myslením. Zoznam autorových rubrík:  FejtónySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu