Hovorcovia

Autor: Štefan Ráchela | 20.1.2011 o 14:57 | (upravené 20.1.2011 o 15:11) Karma článku: 7,59 | Prečítané:  878x

Dneska už má hovorcu, každý hlúpy úrad, musí vedieť zatĺkať a očami gúľať. (Daniel Hevier) Hovorcovia vznikli, aby tlmočili názory politikov pospolitému ľudu. Nie každému imponuje slovník populistických politikov. Ale aj relatívne normálnemu politikovi sa občas stane, že jeho duch zaperlí.

Nepomôžu ani tímy psychológov a sociológov, aby ich naučili hovoriť len to, čo hovoriť majú. Niektorý sa snaží a urobí pokroky ale aj tomu to však vydrží iba do volieb. Potom mu stúpne sláva do hlavy a čoraz viac sa zošmykuje tam, kde bol. Onedlho už zase hovorí len to, čo mu slina na jazyk doplaví. A to je potom “fópá”. Preto vymysleli funkciu hovorcu. Voľakedy boli len “mluvčí”, potom sme museli vymyslieť aj slovenský ekvivalent k tomu českému slovu.

Taký hovorca to má ťažké. Nesmie vyjadriť svoj názor ani názor svojho chlebodarcu. Jeho povinnosťou je hovoriť to, čo si majú myslieť davy, že si myslí hovorcov chlebodarca. Hovorca je zvyčajne veľmi horlivý a niekedy to preženie a povie to, čo si jeho chlebodarca naozaj myslí. A to je potom poriadny “prieser”. Preto hovorca zvyčajne na svojom mieste dlho nevydrží. Povie sa tomu, že “hovorca sa opotreboval”. Je nesmierne zaujímavé sledovať kariéry “opotrebovaných hovorcov”. Ako ich zakaždým vykopnú niekde hore. Časy sa nemenia. Hovná stále padajú smerom hore.

Často sa stáva, že funkciu hovorcu vezme novinár. Je to spravidla jeho profesionálna smrť. Taký novinár stratí svoju tvár a nasadzuje si masku politika. Ešte horšie je, keď sa novinár stane politikom. To je nešťastie pre celú krajinu.

Hovorcovia slovenčinu spravidla o nič neobohatia. Ich reč musí byť strohá, suchá. Hovorca je dobrý vtedy, keď veľa hovorí, a nič nepovie. Skratka, správny hovorca musí byť tlčhuba.

Najväčšiu kariéru spomedzi hovorcov doteraz urobili dve hovorkyne Silvie. Jedna bola odborníčkou na colníctvo a zdravotníctvo, druhá je odborníčkou na všetko (premiér Mečiar mal poradkyňu pre všetko, premiér Fico mal a tieňový premiér Fico má hovorkyňu pre všetko). Obe sú roztomilé, len ich uštipnúť na líčiská.

Aj každý správny úrad má dnes svojho hovorcu. Správny úradník vám dnes už nič nepovie. Povie len: “Ja vám nemôžem nič povedať, obráťte sa na nášho hovorcu.” Správny hovorca sedí v Bratislave. Tam treba zaslať oficiálnu žiadosť. Hovorca potom pochodí po kompetentných pracovníkoch. Spíše si ich stanoviská, nechá si ich odsúhlasiť vedúcimi (lebo komu dal pánboh úrad, tomu dal aj rozum) a vydá oficiálne stanovisko úradu. Len nečakajte, že potom budete vedieť viac.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.


Už ste čítali?