Každý môže byť v TOP správe televízneho spravdajstva

Autor: Štefan Ráchela | 15.2.2011 o 11:17 | Karma článku: 8,00 | Prečítané:  1790x

Čoraz častejšie sa hlavnými udalosťami televízneho spravodajstva stávajú surové vraždy, lúpežné prepadnutia či vlámania  spôsobené bezdomovcami či inými skrachovanými jedincami z okraja spoločnosti. Človiečik sediaci pred televíznou obrazovkou si už zvykol na krv v správach, ale podvedome sa zvedavo, bažiac po krvi, pred ňu usádza každodenne znova. Jeho zhnusenie je stále väčšie. Najradšej by bol, aby sa obnovil trest smrti a popravy, aby sa vykonávali verejne. Pověšte ho vejš, ať se houpá! - by si schuti zaspieval.

V každej slovenskej dedine či meste žije komunita  ľudí, ktorí padajú stále hlbšie, mravy sú stále drsnejšie, správanie zvlčilejšie. Je len otázkou času, keď niekto z nich spácha nejaký strašný zločin. A vôbec to nemusia  byť  Rómovia. V takýchto komunitách prekvitá alkoholizmus, niekedy aj tvrdšie drogové závislosti. Väčšinová, normálna komunita sa na nich pozerá s opovrhnutím. 

Pritom nie každý sa do takejto spoločnosti narodil, ako sa to stalo Rómom v rómskych osadách. Mnohí žili úplne normálne, ale postupne sa zosúvali, keď  prišli o prácu, alebo ich postihlo iné nešťastie. Nevolali o pomoc, lebo aj tak by ich nikto nepočúval. Na väčšinovú spoločnosť zanevreli. Nie každý bol v správnom čase na správnom mieste, ako politickí nominanti či tí, čo dostávali mestské byty za babku.

Z väčšiny z nich sa stávajú alkoholici. Čím padajú nižšie, častejšie sa stávajú pacientmi rýchlej zdravotnej pomoci a nemocníc. Zdravotníci sú z nich zhnusení a zúfalí. Alkoholizmus je však choroba, alkoholik je pacient. A mimochodom, keby sa všetci alkoholici išli dať liečiť, tento štát skrachuje.

Chcelo by  to rozbehnúť mravčiu sociálnu prácu, zachrániť aspoň deti z okraja spoločnosti. Vlani bola na  to aj príležitosť. Rok 2010 vyhlásila Európska únia za Rok chudoby. Na Slovensku sme si to ani nevšimli. Veď  je kríza a v kríze sa  najľahšie uťahuje opasok chudobným. Takže  ľudí na okraji spoločnosti pribúda, pribúda aj zločinnosť v týchto komunitách.

Okrem redaktorov televízneho spravodajstva sú ľudia zo sociálne vylúčených komunít vďačnou klientelou aj pre policajtov. Vraha, lúpežníka či zlodeja z týchto komunít vypátrajú spravidla  do 24, najneskôr do 48 hodín. Nebyť takéhoto zločinu, zostal by iba organizovaný zločin a policajné štatistiky by vypadali zúfalo. Aj súdom vylepšujú štatistiku. Súdne konania  s  „neorganizovanými zločincami“  sú spravidla hladké a rýchle.

My, čo nie sme chránení múrmi, kamerami, nevypúšťame na noc hladných rotvajlerov, sme potenciálnymi obeťami „neorganizovaného“ zločinu. Tí ostatní, čo boli v správnom čase na správnom mieste  sú potenciálnymi obeťami organizovaného  zločinu. Každý môže byť v TOP správe televízneho spravodajstva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?