Nebezpečenstvo prichádza z Turca, nie z Turecka

Autor: Štefan Ráchela | 22.2.2011 o 11:18 | Karma článku: 15,83 | Prečítané:  10335x

V nedeľu na svätej omši nás náš pán farár v rámci inak celkom hodnotnej kázne na tému odpúšťania vystríhal pred seriálom Tisíc a jedna noc, v ktorom sa neodpúšťa. Prekvapilo ma, že aj pán farár pozerá ten seriál. Veď od nemá manželku (je to katolícky pán farár), na rozdiel od nešťastníkov slovenských mužov, ktorí sú ženatí a ten seriál musia so svojimi manželkami pozerať. Na druhej strane, pán farár asi chce vedieť, čím žijú jeho ovečky.

Myslím si, že "Šeherezáda" nie je to najhoršie, čo striehne na divákov slovenských televízií. Začal som aj ja s manželkou pozerať ten seriál (chvíľu mi trvalo, než som ju presvedčil, že je to volovina) a myslím si, že patrí k lepším telenovelám. Turci celkom prekvapili. Potvrdilo sa, že o Turkoch máme veľa mylných predstáv. Je to zakorenené už v histórii. Takmer dvesto rokov ohrozovali naše kraje. Boli sme nárazníkovou zónou, hraničným pásmom. Neboli však až takí zlí. Dostali sa sem preto, že uhorská šľachta odmietla pomôcť kráľovi Ľudovítovi II. A zdržali sa tu tak dlho preto, lebo kresťanské krajiny boli zmietané náboženskými vojnami, ktoré ich doviedli takmer na pokraj záhuby. 
Prvýkrát k nám prišli Turci lúpiť už mesiac po bitke pri Moháči, keď ich pozval Ján Zápoľský brániť Budapešť pred Habsburgovcami. Habsburgovci neprišli, a tak Turci sa nudili. Vyrazili preto za korisťou a za peknými ženami. To je to najhoršie, keď sa vojaci nudia. Horšie je už len to, keď nedostanú žold. Tureckí vojaci neboli však o nič horší, ako kresťanskí labanci či kuruci. Aj v dodržiavaní mierových dohôd boli spoľahlivejší ako kresťanskí vojaci. Kresťanskí poddaní, ktorí zostali v tureckom vnútrozemí, sa mali lepšie ako tí, čo žili v pohraničí, ale lepšie aj ako tí, čo žili v kresťanskom vnútrozemí. Podstatné bolo, aby platili dane. Turci boli nábožensky relatívne (v porovnaní s kresťanmi) tolerantní.
Aj príslovie o tureckom hospodárení je nezmyslom. Turci mali veľmi dobre riadené hospodárstvo a premyslený daňový systém. Mohol by si z nich brať príklad Počiatek i Mikloš.
Aj v súčasnosti je naša Martinka - Kleopatra z Turca omnoho nebezpečnejšia ako turecká Śeherezáda. Druhá celoštátna komerčná televízia sa rozhodla vyskúšať, kam sa až dá klesnúť do suterénu zábavy a ešte zarobiť. Tiež si vzali k srdcu slová klasika československého kapitalizmu „Špinavé peniaze nepoznám“ a slovenské príslovia: „Peniaze nesmrdia“ a „Za plat sa aj v riti babrať“. Neviem, či je Martinka z našej turčianskej záhradky pôvodom katolíčka alebo luteránka, ale s pravdepodobnosťou 83 : 17 má kresťanské korene. Je však omnoho väčším nebezpečenstvom ako moslimka Šeherezáda:
Náš pán farár zrejme Martinku - Kleopatru z Turca nepozerá. Keby náhodou zhliadol čo len úryvok, musel by sa ísť vyspovedať až do Ríma.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?