Plesová sezóna

Autor: Štefan Ráchela | 1.3.2011 o 11:23 | Karma článku: 6,68 | Prečítané:  1596x

Tohtoročná plesová vrcholí. Je sakramentsky dlhá. Betálni Bratislaváci ju otvorili plesom v opere. Smotánka, horných šesto, to začalo. Keď môže mať Viedeň opernbál, prečo by ho nemohla mať aj dedina poniže. Obyčajné fašiangové pestvá a fašiangové zábavy Slovákom už nestačia. Dnes je hitom ples, najlepšie v opere. Všetko sa dialo pod dohľadom médií, ktoré sprostredkovali najžiadanejšie detaily priamo do obývačiek. Videli sme plesajúcim do tanierov. A tak sme sa mohli presvedčiť, že kým herecká elita by nám hanbu neurobila ani vo Viedni, o politickej a podnikateľskej elite sa to už povedať nedá. Ale určité pokroky na nich badať.

Teraz vlna plesov prechádza celým Slovenskom ako tsunami. Firemné, stavovské, stranícke, podnikateľov... A keď nie ples, tak aspoň párty. Všade je smotánka, každé mesto má svojich “horných ...sto”, ktorí sa chcú ukázať. Ples je vynikajúci vynález aristokracie. A zase bude o čom klebetiť, koho ohovárať.
Teraz trochu z plesovej teórie. Ples má niekoľko fáz. Začína sa veľmi dôstojne. Dámy v róbach, páni vo frakoch sú ako zo škatuľky, decentní, naškrobení. Kypré vnady dám ešte elastické body “držia pohromade”, vyzerajú sťaby úspešne absolvovali odtučňovaciu kúru. Každý sa tvári ako inteligent alebo intelektuál. Na parket sa páry trúsia len pomaly, akosi ostýchavo. Tanec ešte nemá ten správny šmrnc.
Ale okolo polnoci nastupuje fáza odhadzovania masiek. Ak sa na plese stretne dobrá partia, po polnoci by ste tam už márne hľadali inteligenta či intelektuála. To grády už stúpajú, uhladenosti ubúda, plynulo sa prechádza do tykania. Všetci sú si blízki, všetci sú ťuťuli-muťuli. Účesy už nedržia, aj ženské postavy sa začínajú “rozlievať”, kravaty sú uvoľnené, uvoľňujú sa aj mravy. Všetko sa to mrví na parkete. Celebrity sa začínajú otvárať, čo v srdci to na jazyku. Vykladajú karty, ukazujú, kde berú vzory svojho správania.
Keď začína svitať a moderátor sa pomaly chystá na rozlúčkové slová, začína fáza parketových levov. Parketových levov nemôžu stiahnuť z tanečného parketu. Obsluhujúci personál a organizátori zúfalo chodia okolo parketu, ale muzikanti hrajú ďalej. Keď ohlásia poslednú pesničku, pricapí parketový lev kapelníkovi na čelo dvadsaťeurovku a ide ďalší čardáš.
Po skončení plesu, po prejdení bolehlava, bolebrucha a svalovice, sa začína najobľúbenejšia plesová fáza - fáza poplesového ohovárania.
“Videla si ho, ako sa zdrúzgau? Ako prasa! A vraj íínteligent?!”
“A videla si ju, aká je rozliata? Ako Dunaj v 1965-tom. A ten výstrih! Skoro jej cecke vypadli!”
A ak si náhodou myslíte, že muži sú menej klebetní ako ženy, tak sa mýlite. Poplesové ohováranie je toho dôkazom. Týždeň je o čom hovoriť, škodoradostne sa chechtať. Veď škodoradosť je najväčšia ľudská radosť. A v sobotu je ďalší ples. Tento fašiang je prekliate dlhý!
Aj tak sú najlepšie hasičské, poľovnícke a rybárske plesy. A vraj aj motorkársky, teda riders párty, nemala chybu. Na takýchto plesoch odpadáva úvodná aj posledná fáza.
My tu na vidieku máme oproti betálnym Blavákom tú výhodu, že na nás počas plesu nestriehnu s fotoaparátmi, kamerami a diktafónmi hyeny-paparaci. Milé dámy, tu na vidieku, aj napriek tomu sa ale na plese nemračte, lebo nasrdená dáma na plese vyzerá veľmi škaredo. 
Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti. O týždeň pochováme na basu a na parketových levov padne splín.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?