Bieda KDH

Autor: Štefan Ráchela | 26.4.2011 o 11:07 | Karma článku: 9,11 | Prečítané:  1931x

Začiatkom roku 2008 som sa zúčastnil na besede s Františkom Mikloškom, Vladimírom Palkom a Danielom Lipšicom, ktorí sa vtedy chystali opustiť rady Kresťanskodemokratického hnutia. Podľa nich bolo KDH v najkritickejšej situácii od svojho založenia a reálne mu vraj hrozil zánik. Mikloško a Palko z KDH odišli a  založili nový politický subjekt Konzervatívni demokrati Slovenska, Lipšic sa pokorne vrátil do KDH. To síce bolo v kritickej situácii, ale prežilo. Na Slovensku sa vždy nájde  dosť ľudí lipnúcich na kresťanských tradíciách. Nielen babky „kostolničky“, ale aj rozhľadení a vzdelaní ľudia konzervatívneho založenia. To je pre politikov KDH vždy záruka istoty. Ale z istoty preferencií vyplýva aj hrozba degenerácie politickej strany a KDH je toho názorným príkladom.

Keď na Slovensku víťazil mečiarizmus, „kádéháci“ sa vyjadrovali s veľkým dešpektom o väčšine slovenskej populácie, že naletela populizmu. Nepriznávali si však, že aj niektorí prví privatizéri z ich radov po roku 1990 urobili KDH veľmi zlé meno a tak vohnali ovečky do košiara „Muftímu“.

Zakladateľ KDH Ján Čarnogurský je bezpochyby schopný politik, ale má silné sklony k politickému kaskadérstvu a jeho názory sú často očividne provokujúce. Je dobre, že si to uvedomil, dal sa na podnikanie a popritom môže  snívať svoje sny o panslavizme a ruskom medveďovi – záchrancovi Európy.

Po nevýraznom Pavlovi Hrušovskom sa zdal byť veľkou nádejou Ján Figeľ. Vstup KDH do vlády a prvé koky sú však veľkým sklamaním. Týka sa to KDH i Figeľa. Na Figeľovi je očividné, že nemá o problematike rezortu dopravy ani šajnu. Keď  prijal túto funkciu, spáchal politickú samovraždu a pochoval nádeje s ním spájané.

Rezort zdravotníctva bol tiež danajským darom pre KDH. Nechať viesť najproblematickejší rezort človeka spojeného s farmaceutickou loby je veľký problém. Ivan Uhliarik vyzerá dosť zúfalo.

Lipšic pokračuje na ministerstve vnútra vo svojej tvrdej línii. Zásada „trikrát a dosť“ nemá veľa spoločného s kresťanstvom, rovnako ako jeho silácke postoje k Rómom. Problém kriminality a rómsky problém je možné riešiť len perspektívne dlhodobými sociálnymi programami. A tu Slovensko trestuhodne málo využíva možnosti Európskeho sociálneho fondu a ešte trestuhodnejšie zneužíva aj to málo, čo sa realizuje.

Keď  si uvedomíme, že partnermi KDH vo vláde    rýchlokvasení a stále nevykvasení „liberáli“ zo SaS a bezideová SDKÚ-DS, biedu slovenskej politiky máme ako na dlani. A za dverami číha Fico, ktorý nemusí robiť nič.

Markus Meckel, niekdajší evanjelický pastor, disident, posledný a jediný nekomunistický minister zahraničných vecí NDR, ktorý zakladal v bývalom východnom Nemecku SPD, je presvedčený, že strana ktorá sa označuje za kresťanskú, sa vystavuje nebezpečenstvu, že kresťanskú vieru zneužije na inštrumentalizáciu pre vlastné politické ciele. A tým zneužije aj cirkev. A to je podľa neho zneužitím kresťanskej viery. Nijaká politická strana podľa neho nemá právo tváriť sa viac kresťansky ako iné. „Biblia pomáha riešiť morálne a etické problémy, ale dopravnú či zdravotnú politiku nie“, konštatoval doslova Meckel.

Je v tom kus pravdy. Túto hrozbu by si mala strana, ktorá má v názve kresťanstvo, uvedomovať. Len tak môže naplniť  svoje poslanie. Že sa  to dá, dokázali Robert Schuman a Konrad Adenauer. Len je otázne, či sa v našej mľandravej Európe také osobnosti nájdu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?