Môj spolužiak Fero

Autor: Štefan Ráchela | 11.5.2011 o 12:41 | Karma článku: 8,21 | Prečítané:  1898x

  Kapitalizmus k nám vtrhol ako veľká voda, mnohí sme sa ani nestačili zorientovať. Našťastie sa našli bystrí ľudia, ktorí sa zorientovali. Môj spolužiak Fero bol vždy neobyčajne bystrý. Za socíku bol inšpektorom ŠOI-ky - Štátnej obchodnej inšpekcie. Už vtedy mal nos na dobrý biznis. S kapitalistickým podnikaním začal medzi prvými. To on začal v našich končinách rozbiehať hru “For You”, jednu z prvých pyramídových hier. Jednoduchá hra, ktorú sme poznali z detstva, keď sme si takto posielali pohľadnice. Začiatkom deväťdesiatych rokov sa takto začali zbierať peniaze. Ľudí zachvátilo šialenstvo. Bezpracné bohatnutie nebude mať konca. To predsa musí fungovať! Samozrejme, masa posledných účastníkov-nešťastníkov prišla o svoje peniaze, čím boli ľudia v pyramíde vyššie, tým viac zarobili. Môj spolužiak Fero bol na špici.

 

Fero pochádzal z jedného z mála podnikavých rodov Slovákov, ktoré sa nepomaďarčili, ani ich nevykynožili komunisti. Ani ich vykynožiť nemohli, lebo Fero mal otca podnikavého komunistu.

Fero bol posadnutý podnikaním. Na čo siahol, na tom zarobil. Ale on siahal iba na tie najlukratívnejšie spôsoby podnikania. Začal aj s pestovaním indického konope. Samozrejme, že nie v kvetináči, ako nešťastníci, čo im hrozí 2 až 8 rokov rokov basy. Fero vyťal vinicu, zasial konope. Pochopil, že na hrozne sa bude ťažko bohatnúť.

Ale Fero nepestoval konope pre vlastnú potrebu. Pre neho bolo podnikanie mariškou aj ópiom. Do kšeftu nešiel, pokiaľ nemal istý aspoň 80-pecentný zisk. Bol to kolotoč, ktorý nemohol inak skončiť, ako kriminálom. Koncom divokých deväťdesiatych rokov Fera “zabásli”. Ale ani v base sa mu nevodilo zle. Bol privilegovaným väzňom so všetkým komfortom. Za vzorné správanie mu väčšinu trestu odpustili.

Potom Fero pokračoval v podnikaní, ale chytiť sa už nedal. Dnes si užíva plody svojho podnikania kdesi pri mori poblíž rovníka. V teplých krajinách si vyhrieva kríže. Naša jeseň, zima ani jar mu nerobili dobre.

Často si kládiem otázku: Je Fero hrdina, lotor alebo obeť? Najskôr je z každého niečo. Fero bol proste priekopníkom kapitalistického myslenia. Podľa mňa ho nemali “zabásnuť”. Zaslúžil by si hrdý titul hrdina kapitalistického myslenia. Za socializmu dávali hrdé tituly hrdina socialistickej práce. Hrdina socialistickej práce musel mať svaly ako Schwarzeneger. Bol to spravidla baník alebo hutník, ktorý splnil ročný plán už v auguste. Hrdina kapitalsitického myslenia je hrdina úplne iného razenia. Musí mať svaly na mozgu.

Tento rok by sme mali mať stretávku. Dúfam, že Fero príde. Vždy s ním bola sranda. Z poslednej stretávky odchádzal skôr, mal obchodné rokovanie v Madride. Po polnoci sadol do Mercedesa a viac som ho nevidel. Dúfam, že sa aj teraz aspoň na chvíľu ukáže. To budeme vyvaľovať oči. Možno ho síce hľadá SIS-ka, paralelná SIS-ka i Interpol, ale on sa určite vynájde. Má na mozgu poriadne svaly.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?