O vzdelaní či o múdrosti?

Autor: Štefan Ráchela | 20.9.2011 o 12:42 | Karma článku: 6,51 | Prečítané:  995x

Vzdelanie je matkou múdrosti. Preto sa každá spoločnosť snaží, aby mala čo najviac vzdelaných ľudí. Veď aj Lenin hovoril: učiť sa, učiť sa, učiť sa. To sa neskôr zvrhlo na: Chodiť do školy, chodiť do školy, chodiť  do školy. Preto už v minulosti boli zaznamenané pokusy urýchliť produkciu vzdelancov.

Po februári 1948, keď boli potrební sudcovia do služieb nového režimu, stačil rok právnického vzdelania. A noví sudcovia súkali tresty smrti a doživotia ako na bežiacom páse.

V začiatkoch budovania socializmu dostali vytypovaní ľudia ,,stranícky úkol“ doplniť si vzdelanie. Bolo bežnou praxou maturita za 2 roky, vysokoškolský titul za 3 roky. Z tých  čias sa traduje vtip, keď internátny rozhlas  hlásil: Súdruhovia poslucháči tretího ročníka, kerí ešte nemáte matúru, dostavte sa na dekanát agronomickej fakulty!

Keď niekto vyštudoval za klobásy, hovorievalo sa tomu že: Chodil na vysokú na prasati.

Doba pokročila, režim sa zmenil, ale vzdelanie je stále dôležité. Chcete sedieť v teplej úradníckej stoličke a potichu do nej prdieť do dôchodku? Musíte mať aspoň bakalára. Ak ako policajt šliapete chodníky a chcete byť dôstojník, musíte mať titul inžinier alebo magister.

A školy reagovali veľmi promptne na rastúci dopyt po vzdelaní. Biznis is biznis. Vyrazili za svojimi poslucháčmi do miest a dedín našej vlasti. Už v každom meste je a zanedlho aj v každej väčšej dedine bude pobočka či detašované pracovisko nejakej vysokej školy. Vzdelávanie na nich zabezpečujú „lietajúci profesori“ stíhajúci zamestnanie okrem jednej materskej, štátnej, aj v niekoľkých súkromných školách.

A keď sú peniaze a známosti, nepotrebujete v ranom kapitalizme ani tie dva roky na matúru a tri na vysokú ako v ranom socíku. Do školy nemusíte ani chodiť, titul si môžete  rovno kúpiť. Trenčianska univerzita je len vrchol ľadovca.

Reforma školstva mala priniesť financovanie na žiaka, čo malo priniesť zápas o žiaka. Dobré školy mali mať veľa  žiakov, mali prosperovať, zlé školy mali mať čoraz menej žiakov, teda  i peňazí a mali postupne zaniknúť. Len sa pozabudlo, že žiakov bude stále menej, učiteľov stále viac. Žiak prináša škole peniaze, učiteľ výdavky. A žiaci to vedia, že sú zlaté teľce, ktorým sa treba klaňať. Žiaci sú od prírody marha prešpekulovaní. Veď všetci sme boli kedysi žiaci.

Oslovenie „pán inžinier“ čoraz viac používajú humoristi. Aj titul bakalár, magister a doktor čoraz menej vzbudzujú úctu. Čo bolo kedysi „celkom slušný cigáň“ (CSc.), to je dnes  „píejčdí“ (PhD).

Pojmy „mať vzdelanie“ a „byť vzdelaný“ dávno prestali byť totožné. Mať vzdelanie od  človeka vyžadujú iní, k naplneniu tejto požiadavky musíte mať doklad o vzdelaní. Byť vzdelaný, znamená učiť sa celý život, či už v škole, samoštúdiom a najlepšie praxou. Mať vzdelanie znamená mať titul, byť vzdelaný, znamená mať vedomosti.

Alebo z nás, ktorí ani nemáme vzdelanie, ani nie sme vzdelaní, hovorí len závisť?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?