Nemocnice obchádzajú dravci

Autor: Štefan Ráchela | 14.10.2011 o 12:03 | Karma článku: 5,23 | Prečítané:  1016x

V súvislosti s možnou privatizáciou nemocníc  zaznievajú iba dva úplne protichodné názory: buď že to bude znamenať pre pacienta katastrofu, alebo že zažije v sprivatizovanej nemocnici raj na zemi. Situácia  však vôbec nie je taká jednoznačná.

Naše nemocnice obchádzajú už 20 rokov dravci. Sú to  dodávatelia, ktorí dodávajú do nemocníc všetko, od prístrojov, liekov po toaletní papier (teda ten už nie, ten si pacienti musia  nosiť  z domu). Sú ostrieľaní raným kapitalizmom. Pochopili, že dodávať nemocniciam, je dobrý kšeft. Pochopili, že ich protihráči sú veľmi slabí: vlastník – štát, vyšší územný celok alebo mesto a dosadený manažment, ktorý nie je zodpovedný za nič. Občas svoje peniaze  dostanú oneskorene, ale  je sté, že nakoniec  ich vždy  dostanú (čo je nie je na  Slovensku  vôbec samozrejmé).

Keď sa nemocnice patriace pod vyššie územné celky začali transformovať na neziskové organizácie, hneď sa do nich začali tlačiť podnikavci a podnikateľské subjekty. Ľudia dovtedy pôsobiaci v neziskovkách v sociálnej sfére iba nechápavo  krútili hlavami: prečo to robia? Oni si vo svojej poctivosti nedokázali predstaviť, že neziskovka môže byť bohovský spôsob podnikania. Podniká sa na  cudzom majetku, všetky peniaze treba minúť, teda  štátu netreba odviesť  žiadne dane.

Dnes  z nemocníc patriacich pod VÚC nehospodári  so stratou iba jediná: lučenecká NsP. Je  to  výnimka potvrdzujúca pravidlo, alebo je  to prvá lastovička, prinášajúca leto? Člen manažmentu nemocnice potrebuje okrem úprimného záujmu aj manažérske schopnosti. A ešte aj odolnosť voči korupčnému prostrediu, na ktoré dohliada iba dáky referent z ministerstva, kraja  či mesta.

Na slovenských nemocniciach zarábajú zatiaľ všetci, okrem ich vlastníkov, lekárov a personálu. Prečo by nemohli zarábať aj vlastníci, pýtajú sa si celkom logicky potenciálni privatizéri. Ako prví to skúsili chlapci z Penty a J & T, aj keď  len ako nájomcovia  zdravotníckych zariadení. Čakajú len na privatizáciu. Pacientom, lekárom a dodávateľom ide z nich hrôza. Ale v skutočnosti oni by mohli byť najzdatnejším súperom dodávateľom - dravcom obchádzajúcim nemocnice. Dajte strážiť nemocnice dravcom, hovoria  zástancovia privatizácie.

S privatizáciou máme už svoje skúsenosti v 90-tych  rokoch. Po skúsenostiach v ostatných odvetviach spoločnosti už vieme, že privatizácia môže priniesť aj chátrajúce objekty, aj vyhladovené kedysi kvalitné  dostihové kone. Aj keď o prospešnosti privatizácii  dnes  už nik nepochybuje, cesta bola kľukatá a často bolestná. V prípade neschopných, prípadne všetkého schopných privatizérov, by mohli byť dôsledky pre pacientov o to tragickejšie. Nespoliehajme sa, že Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou uchráni nemocnice pred podobnými negatívnymi dôsledkami privatizácie, ako v 90-tych  rokoch zažili iné privatizované subjekty.

Nakoniec sa privatizácii nemocníc  zrejme nevyhneme. Na  jej konci by mohli byť prosperujúce nemocnice a spokojní pacienti. Zatiaľ sa nám ostáva len modliť, aby  sme neochoreli v prechodnom medziobdobí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?