Spotrebná daň na víno dráždi ekonómov

Autor: Štefan Ráchela | 3.11.2011 o 10:48 | (upravené 3.11.2011 o 11:05) Karma článku: 7,15 | Prečítané:  1118x

Nápad zaťažiť víno spotrebnou daňou láka úradníkov z ministerstva financií a ekonomických suchárov ako spôsob  dokŕmiť  nenažratú štátnu byrokratickú hydru. Nedáva im spávať fakt, že víno má ako jediné z alkoholických nápojov výnimku.

Víno je naozaj alkoholický nápoj. Kto tvrdil, že nie je, skončil ako alkoholik. Ale je naozaj ušľachtilý nápoj, čo však ekonomickí suchári pokladajú iba  za páčivú demagógiu. To, že sa v Biblii víno spomína cca dvestokrát je asi neznabohom z ministerstva  financií tiež zbytočné pripomínať.

Spotrebná daň nie je určená výhradne pre alkoholické nápoje. Je  to nepriama daň selektívneho charakteru, ktorá sa vzťahuje na vybraný druh tovaru, napríklad  na pivo, tabak a tabakové  výrobky, lieh, minerálne oleje – benzín a naftu. Cigarety neobsahujú alkohol. Čerta starého je spotrebná daň na alkohol a  cigarety ochranou zdravia ľudu pred následkami alkoholizmu a  fajčenia. Je uvalená na výrobky, na výrobu ktorých sú relatívne nízke náklady, takže aj zdanením daňou z pridanej hodnoty je ešte možné z nich vyžmýkať ďalšie peniaze. Toto nie je, na  rozdiel od tvrdého alkoholu, piva, či cigariet, prípad  vína. Pri jeho  výrobe, či skôr tvorbe, nedochádza k žiadnemu nadmernému obohacovaniu sa vinárov. Dobré víno sa  však  rodí  vo  vinici. Preto ide najmä o pestovateľov hrozna. Jeho pestovanie na severnej hranici je menej výnosnejšie a rizikovejšie ako v teplých oblastiach. Preto zdanenie vína vo Francúzsku by sme nemali brať ako príklad.

Nie, nie som z vinárskej loby. Viem, že aj medzi vinármi sa nájdu podvodníci, čo dovážajú lacné mušty z Maďarska  a Talianska a víno z nich vyrobené predávajú ako slovenské. Po zvýšení nákupných cien za hrozno sú aj vinári, čo majú vlastné vinohrady a hrozno v nich vypestované predávajú a víno vyrábajú z lacných muštov dovážaných zo zahraničia. Ďalšie zdanenie len podporí a zvýhodní nekalo podnikajúcich vinárov.  A sťaží situáciu vinohradníkov kultivujúcich krajinu, ktorá nám pred  očami zarastá náletmi krovísk.

Nie  som z vinárskej loby, ale som z konzumentskej loby. Víno si občas  vypijem, lebo mierne pitie vína je podľa lekárov zdravé. Vládni úradníci a ekonomickí suchári si ho bez problémov kúpia aj silno zdanené. Ale ten, kto nevie, koľko fortieľa a potu je za výrobou kvalitného vína, nevie ho ani vychutnať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?