Sympatické protesty

Autor: Štefan Ráchela | 15.2.2012 o 9:25 | (upravené 15.2.2012 o 10:44) Karma článku: 12,45 | Prečítané:  782x

Prepojenie politických špičiek a vplyvných  finančných  skupín, ktoré odhalilo prevalenie sa kauzy Gorila nie je špecialitou postkomunistických krajín a už  tobôž nie malého, prispatého Slovenska, ako sa to často konštatuje. Deje sa  tak všade. Kapitalizmus proste  dospel  do  štádia, keď moc  silných finančných  skupín začína ovplyvňovať  chod  štátov. Je  to veľmi nebezpečný trend. Kapitalizmus je požehnaním a prekliatím demokracie  súčasne. História nás  učí, že sloboda podnikať je hnacím motorom  pokroku, na  druhej strane ľudská nenažranosť po čase dovedie ľudstvo na pokraj záhuby. Uvedomuje  si  to aj Hnutie Obsaďte  Wall Street.

 

Občianske protesty proti  Gorile, ktoré vznikli spontánne po celom Slovensku, sú celkom sympatické. Sú vlastne slovenským  variantom Hnutia Obsaďte  Wall Street. Pripomínajú protesty zo záveru roka 1989. Naozaj  tam  cítiť občiansku angažovanosť a spolupatričnosť. Tým mladým ľuďom nemožno uprieť nadšenie, chuť zmeniť prehnitý  svet. Dnešné protesty sa na  rozdiel od  tých v roku 1989 konajú v rámci demokracie. O to viac  by  si  však mali ich organizátori uvedomiť hroziace zneužitie zo  strany  tých,  čo vedia možnosti  demokracie  výborne zneužívať. Sú to na jednej strane  extrémistické  skupiny, na  druhej strane, a  to je ešte nebezpečnejšie, mocné finančné  skupiny.  Je  nad  slnko jasnejšie, že zverejnenie kauzy  Gorila je dielom mocnej záujmovej  skupiny, ktorá sa chce tiež  dostať ku korytu a robiť to isté, čo kauza Gorila odhalila.

Je  tragédiou, že zverejnenie kauzy Gorila nie je dielom médií -  strážnych psov demokracie, ktorých poslaním je takéto  veci  robiť. Žiadne médium sa ale  neodvážilo chytiť sa za pasy s armádou právnikov, ktorú má každá mocná finančná skupina k dispozícii. Dnes už  totiž každý  rozhľadený  človek vie, že v právnom  štáte je najdôležitejšie mať každé  svinstvo správne právne ošetrené. Aj  to je dôkazom, v akom morálnom bahne sa  topí  súčasná  demokracia.

Účastníkom protestov sa mnohí vysmievajú, že sú naivní a pomýlení. Aj my  sme  boli v 89-tom naivní a pomýlení.  Dobre informovaní už stáli na  tribúnach  alebo  dovážali cez hranice počítače...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?