Z ľúbostnej korešpondencie

Autor: Štefan Ráchela | 19.12.2012 o 20:27 | Karma článku: 16,33 | Prečítané:  896x

  Dostala sa mi do rúk ľúbostná korešpondencia spred 90-tich rokov. No, ľúbostná... Určite nie v súčasnom zmysle slova. Veľmi jednoduché, ale vrúcne, krásne a dojímavé vyznania medzi dvoma mladými ľuďmi. Krásne čítanie. Nedá mi nezverejniť úryvok z jedného listu 26-ročného Jána o desať rokov mladšej Izke. Ján bol už zrelý muž s bohatými životnými skúsenosťami. Ako študent gymnázia v Banskej Bystrici dobrovoľne narukoval s ostatnými spolužiakmi na front bojovať za cisára pána. Na východnom fronte padol do zajatia, potom sa prihlásil do československých légií, prešiel transsibírskou anabázou a do vlasti sa vrátil cez Vladivostok v júni 1920. V roku 1922 sa zaľúbil do o 10 rokov mladšej Izky. Tu je teda úryvok z jedného listu.

 

„Naše nedeľňajšie lúčenie mi zostane navždy v pamäti. Ten Tvoj zamyslený pohľad – veď vieš, vo vašej izbe ako sa Ti to nevidelo, no i videlo, ale si sa predsa zahanbila a začervenala, keď som Ti to povedal. Na to si iste nebola pripravená. No, nech Ťa to nemrzí, veď som to celkom úprimne a nevinne spravil a požiadal Ťa o to. Hádam ma nebudeš preto odsudzovať. Nerob to, akým úprimným priateľom som Ti, taký úprimný bol i môj bozk na Tvoje čelo a týmto som len dokumentoval, že Ťa mám rád a veľmi rád. Lebo, povedzme, mal som príležitosti, aby som Ťa požiadal a poprosil i o druhý bozk, hádam na líce a môže byť a môže byť, že by si bola i zvolila, no ja si Ťa natoľko ctím a vážim, že radšej utajím svoje city, radšej zahryznem do pery, len aby som hranicu slušnosti neprekročil a Tebe nepríjemnosti nespravil. Hoci ti, žeby si mňa bozkala, ja nepovažujem za neslušnosť z Tvojej strany, Ty to hádam tak považuješ, a preto radšej nie.

Pamätáš sa na 6. januára večer v kuchyni? Vtedy som spáchal prvý priestupok proti Tebe, len som Ťa na čelo pobozkal bez Tvojho vedomia a myslíš, že som ja mohol za to? Nie, nemohol som. Bola si taká pekná, dobrá, že by som Ťa bol celú zľúbal, no Ty si sa spoliehala na mňa a ja Tvoju dôveru využijúc spáchal som prvý priestupok. No, nepovažoval by to ani za priestupok, veď si už mala 16 rokov a tedy bola si na vydaj spôsobilá. A potom, veď mne už môžeš veriť a láska sa, už či podľa obyčaje a či je to prírodou ustálené, len takto vyjadruje.

Keďže Ti chcem list ešte teraz poslať a práve mám tiež dosť práce, musím končiť s tým, že Ťa mnoho, mnoho razy bozkávam.

Tvoj Jano.“

Čítam, chodia mi zimomriavky po chrbte a tlačia sa mi slzy do očú. Poznám osudy tých ľudí. Vzali sa, vychovali deti, prežili pestrý, pekný a veľmi ťažký život. Rany života vždy statočne znášali. On zomrel ako takmer 83-ročný, svoju manželku prežil o 9 a pol roka...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?