Z ľúbostnej korešpondencie

Autor: Štefan Ráchela | 19.12.2012 o 20:27 | Karma článku: 16,33 | Prečítané:  893x

  Dostala sa mi do rúk ľúbostná korešpondencia spred 90-tich rokov. No, ľúbostná... Určite nie v súčasnom zmysle slova. Veľmi jednoduché, ale vrúcne, krásne a dojímavé vyznania medzi dvoma mladými ľuďmi. Krásne čítanie. Nedá mi nezverejniť úryvok z jedného listu 26-ročného Jána o desať rokov mladšej Izke. Ján bol už zrelý muž s bohatými životnými skúsenosťami. Ako študent gymnázia v Banskej Bystrici dobrovoľne narukoval s ostatnými spolužiakmi na front bojovať za cisára pána. Na východnom fronte padol do zajatia, potom sa prihlásil do československých légií, prešiel transsibírskou anabázou a do vlasti sa vrátil cez Vladivostok v júni 1920. V roku 1922 sa zaľúbil do o 10 rokov mladšej Izky. Tu je teda úryvok z jedného listu.

 

„Naše nedeľňajšie lúčenie mi zostane navždy v pamäti. Ten Tvoj zamyslený pohľad – veď vieš, vo vašej izbe ako sa Ti to nevidelo, no i videlo, ale si sa predsa zahanbila a začervenala, keď som Ti to povedal. Na to si iste nebola pripravená. No, nech Ťa to nemrzí, veď som to celkom úprimne a nevinne spravil a požiadal Ťa o to. Hádam ma nebudeš preto odsudzovať. Nerob to, akým úprimným priateľom som Ti, taký úprimný bol i môj bozk na Tvoje čelo a týmto som len dokumentoval, že Ťa mám rád a veľmi rád. Lebo, povedzme, mal som príležitosti, aby som Ťa požiadal a poprosil i o druhý bozk, hádam na líce a môže byť a môže byť, že by si bola i zvolila, no ja si Ťa natoľko ctím a vážim, že radšej utajím svoje city, radšej zahryznem do pery, len aby som hranicu slušnosti neprekročil a Tebe nepríjemnosti nespravil. Hoci ti, žeby si mňa bozkala, ja nepovažujem za neslušnosť z Tvojej strany, Ty to hádam tak považuješ, a preto radšej nie.

Pamätáš sa na 6. januára večer v kuchyni? Vtedy som spáchal prvý priestupok proti Tebe, len som Ťa na čelo pobozkal bez Tvojho vedomia a myslíš, že som ja mohol za to? Nie, nemohol som. Bola si taká pekná, dobrá, že by som Ťa bol celú zľúbal, no Ty si sa spoliehala na mňa a ja Tvoju dôveru využijúc spáchal som prvý priestupok. No, nepovažoval by to ani za priestupok, veď si už mala 16 rokov a tedy bola si na vydaj spôsobilá. A potom, veď mne už môžeš veriť a láska sa, už či podľa obyčaje a či je to prírodou ustálené, len takto vyjadruje.

Keďže Ti chcem list ešte teraz poslať a práve mám tiež dosť práce, musím končiť s tým, že Ťa mnoho, mnoho razy bozkávam.

Tvoj Jano.“

Čítam, chodia mi zimomriavky po chrbte a tlačia sa mi slzy do očú. Poznám osudy tých ľudí. Vzali sa, vychovali deti, prežili pestrý, pekný a veľmi ťažký život. Rany života vždy statočne znášali. On zomrel ako takmer 83-ročný, svoju manželku prežil o 9 a pol roka...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?