Na margo Slovenskej koalície v Nitrianskom kraji

Autor: Štefan Ráchela | 28.5.2013 o 12:24 | (upravené 28.5.2013 o 12:32) Karma článku: 7,90 | Prečítané:  499x

Oznámenie o opätovnom vytvorení "Slovenskej koalície" pre  voľby do samosprávnych krajov v Nitrianskom kraji vyvolalo vlnu  rozhorčenia a diskusie plné emócií na  všetkých fórach. Dnes podpísali koaličnú zmluvu zástupcovia SMER-SD a KDH. Keďže SDKÚ-DS odmieta podporiť spoločného kandidáta Milana Belicu, dali mu partneri dva týždne na rozmyslenie. Pre pochopenie  situácie sa musíme  vrátiť 12 rokov dozadu, pred prvé  voľby  do samosprávnych krajov.

Aj  pre tieto voľby bol zvolený väčšinový  systém. Väčšinový volebný systém umožňuje :
- hlasmi cca percent voličov dosiahnuť kvalifikovanú (ústavnú) väčšinu v parlamente (zastupiteľstve),
- hlasmi menej ako 50 percent voličov zvoliť celý parlament (zastupiteľstvo).

Aké problémy  to prinesie v Nitrianskom  samosprávnom kraji, kde je 30-percentné zastúpenie maďarskej menšiny, musel predpokladať každý mysliaci človek.

Aj keď záujem o  voľby zo strany  znechutených  voličov  bol slabý, Strane maďarskej koalície sa podarilo zagitovať voličov maďarskej národnosti. Slovenské politické strany išli do volieb rozdelené, takže pri nižšej účasti voličov slovenskej národnosti ešte aj veľká časť ich hlasov prepadla. Výsledky volieb boli dosť šokujúce, najmä pre Slovákov.

Z 52 poslaneckých mandátov získala SMK 31, koalícia HZDS, SMER, STRED, SDĽ a SOP 21. SMK mala všetky mandáty za okresy  Komárno, Šaľa, Nové Zámky, v okrese Levice, kde je 30 percent obyvateľov maďarskej národnosti, mala SMK 8 z 9-tich mandátov. Kraj sa dostal  do  rúk Maďarov a tí sa  správali úplne  rovnako ako Slováci - brali  všetko ako po nebohom. Slovenská opozícia a župan Belica (vtedy HZDS) boli iba  štatistami vládnutia SMK v krajskom zastupiteľstve.

Slováci  chystali odplatu. Veľká slovenská koalícia (ĽS-HZDS, SMER-SD, SDKÚ-DS, KDH) burcovala  voličov slovenskej národnosti, aby išli voliť, aby  volili jednotne (ich) a vrátili tak kraj do "slovenských  rúk". Zámer im, ako sa  dalo predpokladať, aj vyšiel. Z 52 kresiel obsadili 35, SMK 17. SMK bodovala iba v okresoch Komárno, Šaľa, v obvode Štúrovo (okres NZ), v Levickom okrese nezískala ani jedno kreslo. Situácia  sa zopakovala  aj po ďalších voľbách v roku 2009. Vzťahy vo Veľkej  slovenskej koalícii  vôbec neboli jednoduché, často si nevedeli prísť na meno, ale  zdá sa, že pragmatizmus opäť  zvíťazil. Matematika nepustí a istota poslaneckého kresla prináša ďalšie istoty, istejšie ako tie, čo ponúka  Fico radovým občanom. Z Veľkej slovenskej koalície je Slovenská koalícia, bez ĽS-HZDS a bude zaujímavé sledovať boj o uvoľnené kreslá. Zatiaľ chýba aj SDKÚ-DS, ale iba preto, že odmieta podporiť Belicu. Iné oficiálne výhrady ku koalícii nemajú.

 

Problémom nie je to, že sa spojila ľavica s pravicou. Na komunálnej úrovni je to bežné, tu ideológia nerozhoduje, rozhoduje zvoliteľnosť. Zvlášť na  Slovensku kšefty spoja aj najzarytejších nepriateľov. Problém je, že voličovi sa podsúva voľba podľa národnosti: Ak nechceš, aby tvoj hlas neprepadol,  voľ Slováka zo Slovenskej koalície alebo Maďara  z SMK. Rozhodovanie sa podľa národnosti je  choré. Všetky búrlivé debaty ideologických puristov sú však iba búrkou v pohári vody. Na celoštátnej úrovni nemá ani jedna relevantná politická strana záujem meniť súčasný volebný systém - ani do samosprávnych krajov, ani do parlamentu. Súčasný stav všetkým vyhovuje. Aj udržiavanie národnostného napätia odvádza pozornosť od riešenia skutočných problémov. Je to len ďalší z nepreberného množstva problémov v našej krajinke, na ktorých riešenie chýba politická vôľa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?