Malé porovnanie dvoch veľkých krajín

Autor: Štefan Ráchela | 30.8.2014 o 11:22 | Karma článku: 5,93 | Prečítané:  630x

Ukrajina je slobodná, demokratická krajina. Demokracia nie je ideálne zriadenie, iba ukazuje skutočnú tvár spoločnosti. To je prvý predpoklad pre nápravu.  

Ukrajinská spoločnosť je neskutočne skorumpovaná - na jednej strane s rozprávkovo bohatnúcimi oligarchami – tatárskymi, židovskými, ukrajinskými i ruskými, na druhej strane so stále chudobnejšími masami. To vytvára výborné predpoklady pre bujnenie tu historicky hlboko zakoreneného nacionalizmu, šovinizmu a antisemitizmus... Neskutočne rozbujnený je tam organizovaný zločin, ktorý je prerastený do najvyšších špičiek spoločnosti. Armáda v takejto skorumpovanej spoločnosti je v rozklade a nie je schopná zabezpečiť stabilitu a územnú celistvosť krajiny. Keď prezident Porošenko po nástupe do funkcie suverénne vyhlásil, že armáda do niekoľkých dní zabezpečí poriadok na východe, bol na smiech (či vlastne skôr na plač).

Rusko bolo v 90-tych rokoch slobodná, demokratická krajinou. Podobne ako Ukrajina. Vladimír Putin po prevzatí moci „nastolil poriadok“. Nastolil čudnú symbiózu diktatúry a kapitalizmu. Problémy Ruska nevyriešil, iba ututlal.

K Putinovmu Rusku teraz vzhliadajú s obdivom slovenskí komunisti a kotlebovci, maďarský FIDESZ a JOBIK. Zo všetkých Putinovych trolov je najväčší Viktor Orbán. Je z nich aj najinteligentnejší (a preto aj najnebezpečnejší).

Ukrajina je ťažkým historickým dedičstvom Európy, podobne ako Balkán. Problém je v tom, že východ Ukrajiny je stretom dvoch rozdielnych svetov. A Putin je nevypočitateľný. Je to aziat nielen výzorom, ale aj mentalitou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?