Pred 70-timi rokmi sa začala najväčšia tanková bitka na území Slovenska

Autor: Štefan Ráchela | 17.2.2015 o 9:37 | (upravené 17.2.2015 o 10:18) Karma článku: 6,38 | Prečítané:  1661x

Dnes je tomu 70 rokov od začatia najväčšej tankovej bitky na území Slovenska. O operácii Südwind sa toho do roku 1989 veľa nenapísalo.

Na konci decembra 1945 dosiahli vojská Červenej  armády v rámci obkľučovania  Budapešti  aj rieku Hron. Aby prekazili úspech operácie  Konrad, ktorá mala prelomiť obkľúčenie nemeckých  vojsk, prekročili 6. januára Hron a vytvorili predmostie do  hĺbky 17 km, až po Bátorove Kosihy.

Nemecké  velenie  si uvedomovalo nebezpečenstvo, ktoré mu hrozilo z predmostia. Nemci 13. februára v Budapešti kapitulovali,  no  Hitler  prišiel s plánom zvrátiť situáciu južne od  Karpát za každú  cenu a neposlúchol výhrady vojakov. Veril protežovanej armáde.

Nariadil elitnej 6.  SS  tankovej armáde, ktorá vystrašila západných spojencov v Ardenách, presunúť sa na východ. Armáda  doplnená najmodernejšími tankami Panther a Tiger sa „prepašovala“ celým Nemeckom. Bol to z vojenského hľadiska obdivuhodný výkon, presunúť 4  tankové  divízie po železnici za absolútnej vzdušnej prevahy  spojencov a neustáleho  bombardovania. V Rakúsku sa 2. armádny  zbor odpojil smerom na Balaton, kde  mal zaútočiť na pozície 3. Ukrajinského  frontu a získať späť Maďarsko. Operácia sa volala Frühlingerwachen – Jarné prebudenie. „Jarné prebudenie“ však potrebovalo „Južný vietor“ – likvidáciu hronského predmostia. Prvý armádny  zbor  mal posilniť 6. Armádu, predmostie  zlikvidovať a prekročiť Hron.

Operácia sa  začala 17. februára. Aj keď Sovieti  vybudovali do hĺbky členenú obranu, prevaha  Nemcov bola  citeľná. Ťažké tankové bitky trvali  týždeň a 24. februára obsadili Nemci aj posledné zvyšky predmostia – Bíňu, Kamenín a Kamenný Most. Hron však už nedokázali prekročiť. Front sa stabilizoval na  Hrone až do 25. marca.

S operáciou Südwind úzko súvisela ešte jedna krvavá bitka na dolnom Pohroní. Už 16. februára  podnikla elitná nemecká divízia Grossdeutschland protiútok s cieľom napadnúť zo severu jednotky II. Ukrajinského frontu  Nemci zaútočili v priestore Slovenskej brány - vybudovali dva pontónové mosty cez Hron – v Psiaroch pod Veľkým Krivínom a pri rybníckom kameňolome a postupovali cez hory smerom na Rybník a Čajkov. Podarilo sa im preniknúť až do viníc nad Rybníkom a Čajkovom. Situácia bola vážna a velenie II. Ukrajinského frontu požiadalo o pomoc partizánov z Nitrianskej partizánskej brigády, ktorá 13. februára prešla front medzi Orovnicou a Tekovskou Breznicou. .S ich pomocou sa podarilo útok Nemcov zastaviť, prinútiť ich k ústupu a predmostie na Hrone zlikvidovať. Elitná nemecká  divízia utrpela veľké straty. Vojaci, ktorí bojovali pod Moskvou i v Stalingrade, údajne spomínali, že taký výprask ešte nedostali. Vraj na nich strieľal každý strom. Zhruba 800 partizánov výrazne pomohlo Červenej armáde udržať front na Hrone.

Operácia Frühlingerwachen sa  začala 6. marca, ale neuspela. V dôsledku oteplenia a dažďov tanky 2.  armádneho zboru uviazli v rozbahnenom teréne okolo Balatonu. Operácia  Südwind  však ukázala silu Wermachtu, ktorý ešte mohol jednotlivé  bitky  vyhrať, ale  o osude  vojny  už bolo  rozhodnuté.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?